PRACTA na konferencji Together for Innovation In Health
W dniach 8-9 grudnia 2016 obyła się w Krakowie międzynarodowa konferencja naukowa Together for Innovation In Health (http://www.ncbr.gov.pl/aktualnosci/art,4759,rozpoczela-sie-konferencja-polsko-norweska.html). Zespół projektu PRACTA został zaproszony przez organizatora – Polsko-Norweski Program Badawczy, do zaprezentowania go wśród innych grantów realizowanych ze środków Norway Grants.
Zarys oraz wybrane wyniki badań realizowanych w ramach PRACTA zostały przedstawione przez dr Martę Rzadkiewicz w sesji poświęconej zapobieganiu i leczeniu chorób cywilizacyjnych. Sesję tę poprowadził i poprzedził gościnnym wykładem na temat roli promocji zdrowia z zapobieganiu chorobom niezakaźnym prof. Geir Arild Espnes, lider naszego projektu po stronie norweskiego partnera.
Pośród znanych naukowców prof. Maria Siemionow z Uniwersytetu w Illinois, USA, wygłosiła wykład poświęcony roli terapii komórkowej w przyszłości medycyny regeneracyjnej.
Pod koniec konferencji prof. Piotr Trzonkowski wskazał na obiecującą rolę pokrewnej terapii w leczeniu cukrzycy typu I u dzieci.
Ze strony naszej uczelni prof. Rafał Płoski przedstawił badania poświęcone sekwencjonowniu całych genów dla diagnostyki chorób monogenicznych.
Prezentacja projektu PRACTA w tak szeroko rozumianej innowacji na rzecz zdrowia jest niezwykle ciekawym doświadczeniem. Komentarze związane z naszymi badaniami koncentrowały się przede wszystkim na możliwości tłumaczenia i upowszechnienia stworzonego w ramach projektu e-learningu oraz jego rozwoju lub modyfikacji zgodnie z zapotrzebowaniem innych specjalności medycznych.
Projekt finansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach
Prograu Polsko-Norweskiej Współpracy Badawczej