W dniu 17 listopada odbyło się seminarium p.t.: „Różne oblicza aktywizacji seniorów praktyce medycznej” podsumowujące ponad trzyletni polsko-norweski projekt badawczy PRACTA – Aktywizacja Seniorów w Praktyce Medycznej.
Na spotkaniu zaprezentowano przebieg oraz wyniki badań PRACTA, jednocześnie przedstawiono wnioski do dalszej pracy naukowej w omawianym zakresie. W przeprowadzonych badaniach udział wzięło ponad 8800 pacjentów podstawowej opieki medycznej w wieku 50+ oraz 393 leczących ich lekarzy pierwszego kontaktu. Wyniki projektu PRACTA pozwalają m.in. stwierdzić, że:
- Potrzeby seniorów w zakresie kreowania ich aktywności przez lekarzy POZ inaczej są widziane przez osoby starsze niż przez ich lekarzy.
- Interwencja z zastosowaniem e-learningu lub artykułu szkoleniowego zmienia perspektywę spostrzegania przez lekarzy POZ potrzeb oraz poziomu aktywizacji swoich pacjentów senioralnych.
- Zachowanie lekarzy, którzy przeszli szkolenie, zwłaszcza e-learningowe, jest lepiej dostosowane do potrzeb starszych pacjentów oraz wiąże się z wyższym poziomem aktywnej postawy wobec zdrowia i leczenia deklarowanej przez seniorów po wizycie.
Te ostatnie wyniki stanowią znaczący wkład w wiedzę o związku szkoleń lekarzy on-line z ich efektami badanymi z udziałem pacjentów. Tego rodzaju badań jest jeszcze bardzo niewiele. Doświadczenia PRACTA wskazują na duży potencjał w tej dziedzinie.
Refleksje związane z potrzebą i możliwościami promowania aktywności osób starszych w obecnej sytuacji demograficznej były też tematem wystąpień zaproszonych ekspertów. Swoje stanowisko w tej tematyce przedstawili: prof. Bogusław Samoliński – przewodniczący Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia się, dr Jacek Putz – reprezentujący konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, dr Katarzyna Broczek – kierownik Kliniki Geriatrii WUM, dr Zofia Szweda-Lewandowska z Instytutu Gospodarstwa Społecznego, Szkoły Głównej Handlowej. Reprezentowali oni takie dziedziny jak: geriatria, medycyna rodzinna czy ekonomia oraz działania na poziomie władz i systemów. Omówiono perspektywy, problemy oraz wartości związane z aktywizacją osób starszych w placówkach POZ z zaznaczeniem, że wspieranie aktywności seniorów odnosi się do szerszych zagadnień i wymaga bardziej wszechstronnego propagowania. Podkreślano także niejednorodność grupy seniorów, indywidualność potrzeb każdego z nich oraz konieczność wyzbycia się stereotypów związanych z traktowaniem tej części społeczeństwa w sposób uproszczony czy wręcz zniechęcający do aktywności.
Na zamknięciu projektu obecni byli też goście reprezentujący m.in. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, NFZ, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, placówki kliniczne WUM oraz zakłady publicznej opieki zdrowotnej z terenu Mazowsza.
Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie www.practa.wum.edu.pl Serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia.
Projekt finansowany z funduszy Norweskiego Mechanizmu Finansowego (Norway Grants) w ramach programu Polsko Norweska Współpraca Badawcza .[1]
[1] Poprzez fundusze norweskie i fundusze EOG Norwegia przyczynia się do zmniejszania nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami beneficjentami w Europie. Norwegia blisko współpracuje z UE na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Porozumienie EOG). W okresie 2009–2014 wsparcie udzielone przez Norwegię wynosi 1,7 miliarda euro. Środki te są dostępne dla organizacji pozarządowych, instytucji badawczych i akademickich oraz sektora publicznego i prywatnego w 12 nowoprzyjętych państwach członkowskich UE oraz Grecji, Portugalii i Hiszpanii. Dzięki nim ma miejsce szeroka współpraca z podmiotami z Norwegii, a przedsięwzięcia mogą być wdrażane do 2016 r. Link do strony funduszy: www.eeagrants.org.
dr Dorota Włodarczyk - Kierownik projektu
dr Magda Łazarewicz
dr Marta Rzadkiewicz
prof. dr hab. Bolesław Samoliński
dr Jacek Putz
dr Katarzyna Broczek
dr Zofia Szweda-Lewandowska
Fot. Michał Teperek; Dział Fotomedyczny WUM
Projekt finansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Prograu Polsko-Norweskiej Współpracy Badawczej